„Vom coopera mult mai intens cu prietenii noștri germani pentru a accelera integrarea Moldovei în Uniunea Europeană. Am mulțumit în numele Guvernului pentru tot sprijinul oferit, în special pentru cele 33 de milioane de euro care ne-au ajutat să acoperim compensațiile pentru căldură în ultimele luni”, a declarat ministrul Alexei Buzu, transmite Ultimelestiri.md.
După cum anunță Ministerul Muncii și Protecției Sociale, documentul consolidează relațiile bilaterale dintre Republica Moldova și Germania, într-un context marcat de eforturile susținute ale țării noastre de integrare în Uniunea Europeană, obiectiv consfințit în Constituția Republicii Moldova în anul 2024.
Astfel, vizita ministrului Buzu la Berlin are loc în continuarea discuțiilor inițiate la Chișinău, în septembrie 2024. Întâlnirea de atunci cu Anette Kramme a deschis calea unei înțelegeri mai profunde a procesului de reformă în domeniul muncii și protecției sociale.
„Acordul semnat astăzi are drept scop susținerea Republicii Moldova în procesul de armonizare a legislației cu acquis-ul UE, combaterea muncii nedeclarate și a sectorului informal, precum și protejarea drepturilor lucrătorilor moldoveni care circulă în Germania”, este specificat într-un comunicat al autorităților.
În cadrul vizitei, Alexei Buzu a participat și la o inspecție efectuată de Unitatea de Control Financiar al Muncii Nedeclarate din cadrul Biroului Vamal Principal din Berlin.
„Această cooperare strânsă reflectă sprijinul constant oferit de Germania Republicii Moldova și evidențiază angajamentul Ministerului Federal al Muncii și Afacerilor Sociale din Germania de a contribui la consolidarea reformelor din țara noastră și la protejarea drepturilor lucrătorilor moldoveni în spațiul european”, au declarat reprezentanții Ministerului Muncii.
