Astfel, autoritatea a menționat că la moment, situația în penitenciar este una stabilă, fără abateri de la regimul de detenție și fără evenimente care să afecteze ordinea internă, transmite Ultimelestiri.md.
„Activitatea instituției se desfășoară în regim normal, conform cadrului legal și regulamentar. Administrația Națională a Penitenciarelor monitorizează permanent situația în toate instituțiile subordonate și reacționează prompt la orice abatere, pentru a garanta siguranța, ordinea și respectarea drepturilor persoanelor private de libertate”, se arată în comunicatul Administrației Națională a Penitenciarelor.
În acest context, ANP a îndemnat populația să se documenteze doar din surse oficiale pentru a evita dezinformarea și interpretările eronate.
