Ea sugerează că responsabilitatea ar putea reveni atât administrației penitenciarelor, cât și instanțelor de judecată, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
„Dacă undeva sunt erori în aplicarea legii, atunci trebuie verificat dacă penitenciarele, comisiile din penitenciare și-au făcut lucrul diligent și au făcut recomandările respective, respectând toate normele legale și toată diligența la verificarea comportamentului condamnatului și așa mai departe, dacă nu au fost acolo anumite influențe abuzive sau acte de corupție.
Și doi la mână, decizia finală e a judecătorului. Pe partea Consiliului Superior al Magistraturii să intervină, să verifice dacă nu sunt anumite întrebări la modul în care judecătorii au luat deciziile”, a declarat Stamate în cadrul emisiunii „Întreabă Ghețu”.
„Un reprezentant al administrației naționale a penitenciarului a spus că prin aplicarea legii amnistiei au fost nu atât eliberați, cât le-a fost comutată pedeapsa la 30 de ani, deci vor putea fi eliberați doar atunci când se împlinește termenul de 30 de ani”, a mai spus aceasta.
De menționat că Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) a anunțat excluderea Olesei Stamate, fosta șefă a Comisiei juridice, numiri și imunități, din cadrul formațiunii politice, în urma implicării sale în modificările controversate ale legii amnistiei, care au permis eliberarea unor deținuți periculoși.
Amintim că Alexandr Sinigur, condamnat în anul 2006 la detenție pe viață, a fost eliberat recent din penitenciar. Cu explicații în acest sens a venit ANP. Totodată, zilele trecute, și interlopul Iurii Radulov a fost eliberat.
