Pentru început, a fost demolat gardul vechi și degradat, care acoperea ruinele unei clădiri private, transmite Ultimelestiri.md.
În prezent, se lucrează la extinderea sistemului de irigare, iar echipele de la Î.M. „Asociația de gospodărire a spațiilor verzi” desfășoară lucrări de amenajare peisagistică, ce includ plantarea de arbori, arbuști și flori.
De asemenea, pentru a reda un aspect estetic zonei, ruinele existente vor fi acoperite cu bannere decorative, ce vor reprezenta imagini din Grădina Publică „Ștefan cel Mare și Sfânt” și Scuarul Catedralei.
Autoritățile planifică finalizarea lucrărilor până la sărbătorile pascale, astfel încât locuitorii și vizitatorii Capitalei să se poată bucura de un spațiu urban îngrijit și plăcut.
