După cum relatează Infotag, Batrîncea a declarat aceasta marţi pe reţelele de socializare, transmite Ultimelestiri.md.
„În cadrul sesiunii de primăvară a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), care are loc la Strasbourg în perioada 7-11 aprilie 2025, împreună cu deputatul BCS Adela Răileanu, s-a întâlnit cu şeful delegaţiei austriece la APCE, Martin Graf. Au fost discutate probleme politice de actualitate şi relaţiile bilaterale dintre Republica Moldova şi Austria. Am solicitat colegilor austrieci expertiza lor în consolidarea neutralităţii şi suveranităţii Republicii Moldova”, a scris vicepreşedintele Parlamentului.
Deputatul a mulţumit Austriei pentru investiţiile şi sprijinul acordat economiei moldoveneşti.
„Părţile au solicitat o participare mai activă a Austriei şi a OSCE/ODIHR la monitorizarea alegerilor parlamentare din Moldova. Părţile au convenit să impulsioneze cooperarea dintre PSRM şi parlamentarii austrieci pe platforma APCE, precum şi în alte structuri europene”, a conchis Batrîncea.
