După cum relatează Infotag, Ignatiev a făcut această declaraţie marţi, după o întrevedere cu vicepremierul moldovean Oleg Serebrean la Bender, transmite Ultimelestiri.md.
„Astăzi întâlnirea a avut un mod special, deoarece a venit în vizită la noi reprezentantul special al preşedintelui în exerciţiu al OSCE, domnul Thomas Lenk. În consecinţă, am avut o întrevedere şi cu participarea sa”, a spus Ignatiev.
Ignatiev a spus că, recent, partea moldovenească „a refuzat de mai multe ori întâlnirile reprezentanţilor politici”. Oficialul politic al Tiraspolului a calificat drept „foarte ciudate argumentele” Chişinăului potrivit cărora reprezentantului politic moldovean Oleg Serebrean îi este incomod să călătorească în Transnistria. Cu toate acestea, în ultimii doi ani, Ignatiev a refuzat să vină la Chişinău şi, prin urmare, toate întâlnirile au loc în biroul Misiunii OSCE din Bender.
Ignatiev a atras o atenţie deosebită asupra faptului că la reuniunea reprezentanţilor politici din Transnistria şi Moldova au participat şi reprezentanţi ai Federaţiei Ruse.
„În cadrul acestei comunicări am lucrat asupra întregii agende largi. Am declarat în mod fundamental tuturor participanţilor moldoveni că dorim să vedem întâlniri regulate în direct, nu într-un format online, nu cu unele rezerve şi convenţii, ci întâlniri concrete ale reprezentanţilor politici pentru a rezolva problemele, care sunt multe, în interesul oamenilor”, a declarat Ignatiev.
