În contextul anunțului făcut de Partidul de guvernare din Moldova Acțiune și Solidaritate (PAS), potrivit căruia îl va susține pe Crin Antonescu la alegerile prezidențiale din România, Maia Sandu a fost întrebată în cadrul unei emisiuni dacă și ea consideră că Antonescu este „cea mai bună variantă de președinte pentru relația moldo-română”, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la newsmaker.md.
„Eu nu o să vin cu nicio susținere, cel puțin în această rundă. Eu îmi doresc să avem la București un partener de încredere, un președinte pro-european care să țină România în UE și care să ajute și Moldova să ajungă acolo cât mai repede. PAS poate să vă răspundă la această întrebare. Din ce cunosc eu, e politica familiei sau e decizia familiei politice din care face partide și PAS”, a declarat Maia Sandu.
Întrebată ce ar însemna o victorie a lui George Simion la alegerile din România pentru relația moldo-română, Maia Sandu a răspuns: „Nu vreau să speculez, dar putem să judecăm după declarațiile publice care au fost făcute – despre faptul că Republica Moldova nu trebuie susținută și multe altele, inclusiv discuția despre securitatea Republicii Moldova. Repet, eu îmi doresc să avem în continuare relații foarte bune cu Bucureștiul și sper să avem un partener care crede în UE și care să susțină și aderarea Republicii Moldova la UE”.
Noile alegeri prezidențiale în România au fost setate pentru 4 mai – primul tur și 18 mai – al doilea tur. 11 candidați sunt înscriși în cursa electorală pentru funcția de președinte al României.
