Proiectul are drept scop prevenirea inundațiilor și restabilirea cursului natural al râului pe o lungime de aproximativ 10 kilometri, transmite Ultimelestiri.md.
„După un an, am venit cu soluția: curățim râul și acesta va curge prin albia naturală, nu prin gospodăriile în oamenilor. De acum, nu vor mai suporta mirosul urât și se vor bucura de fiecare ploaie fără teama inundațiilor”, a declarat ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu, care a efectuat ieri o vizită în raionul Florești.
Totodată, proiectele de mediu continuă să fie implementate și în alte localități ale raionului Florești. La Gura Camencii, din Fondul Național pentru Mediu, vor fi achiziționate tomberoane și o autospecială pentru colectarea deșeurilor, iar la Vărvăreuca, peste 1.030 de gospodării vor primi tomberoane pentru colectarea selectivă a deșeurilor.
„Aceste investiții consolidează protecția mediului și siguranța localităților din raionul Florești, oferind oamenilor condiții de trai mai bune și mai sigure”, subliniază Ministerul Mediului.
