Olesea Stamate, candidat independent la alegerile parlamentare din 28 septembrie, respinge ideea că votul pentru un candidat independent ar fi unul irosit. Ea afirmă că această teorie este promovată de partidele politice pentru a atrage mai multe voturi în favoarea lor, transmite Ultimelestiri.md cu referire la omniapres.md.
„Unicul vot risipit este cel care nu este exercitat”, a declarat Stamate, menționând că un deputat independent are exact aceleași atribuții ca și un deputat de partid, însă avantajul este că „răspunde doar în fața cetățenilor, nu și în fața șefilor de partid”.
Potrivit candidatei, un parlamentar independent poate bloca legi controversate, poate iniția proiecte legislative, dar și propune crearea unor comisii de anchetă.
„Un deputat independent nu negociază funcții și nu datorează nimic unui partid. El are libertatea de a apăra interesele oamenilor și de a convinge colegii să susțină inițiativele benefice pentru cetățeni”, a adăugat ea.
Olesea Stamate susține că a ales „calea mai grea”, candidând fără sprijinul unui partid, dar rămânând fidelă principiilor și valorilor pe care le promovează de peste 20 de ani.
![]()
