În cadrul unei emisiuni, Ghimpu a explicat că a vândut patru apartamente, iar sumele obținute vor fi reflectate abia în declarația de avere pentru anul 2025, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
„Apartamentele sunt vândute, banii o să-i bag în alegeri. Eu niciodată n-am avut dorința să am mulți bani, m-am mulțumit cu banii pe care îi am. Mai ajut și partidul și ăsta a fost scopul meu. Dacă n-aș fi fost în politică, aveam vile, cum scriau că am pe la Poiana Brașov sau București, dar așa am băgat banii în lupta pentru cauza democratică și pentru neam”, a declarat Mihai Ghimpu.
Pentru anul 2023, liderul liberal a raportat un apartament unde deține o cotă parte de 1/2, evaluat la 11.084 lei, precum și un apartament de 159 m2 cumpărat în 2014 și estimat la 1,1 milioane lei.
El a mai indicat o pensie anuală de 160.000 lei, un automobil Mercedes GLC 250 (fabricat în 2019, achiziționat în 2021 pentru 487.000 lei), precum și un garaj cumpărat în 2022 și evaluat la 250.000 lei. În conturile bancare ale politicianului figurează 132.000 lei și 108 lei.
Pentru scrutinul din 28 septembrie 2025, Partidul Liberal are pe listă 58 de candidați – 27 de femei și 31 de bărbați. Primii cinci sunt: Mihai Ghimpu, Elena Pisarenco, Dorin Zghibarța, Corina Fusu și Mihail Buiuc.
Deși în 2022 Ghimpu declara că nu mai dorește să revină în Parlament, acum este cap de listă, precizând că rolul său este de a conduce echipa liberalilor în Legislativ.
Mihai Ghimpu a fost președinte al Parlamentului în perioada 2009–2010 și a exercitat interimatul funcției de președinte al Republicii Moldova în același interval.
