Lucrările sunt realizate în proporție de aproximativ 50% și fac parte din proiectul „Finalizarea sistemului de sanitație în orașul Sângerei și comuna Bilicenii Vechi, raionul Sângerei”, finanțat de Guvernul Republicii Moldova prin Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală și implementat de ADR Nord, transmite Ultimelestiri.md cu referire la moldpres.md.
Proiectul include construcția unui tronson magistral de canalizare de circa 6 km și a unei stații de pompare. În final, de serviciile de canalizare vor beneficia:
- 4.500 de locuitori ai orașului Sângerei (980 de gospodării),
- 2.500 de locuitori din Bilicenii Vechi (130 de gospodării).
Apele uzate vor fi colectate și tratate într-o stație de epurare modernă, ce urmează să fie construită cu finanțare din Fondul Ecologic Național. Estimările arată că volumul apelor reziduale se va reduce cu cel puțin 250.000 m3, contribuind astfel la diminuarea poluării râului Ciuluc, afluent al Răutului.
În perspectivă, rețelele de canalizare vor fi extinse și în alte două comune – Grigorăuca și Copăceni, cu o populație de peste 6.000 de locuitori (1.500 de gospodării).
Valoarea totală a proiectului este de 22,76 milioane lei, dintre care 20,49 milioane lei provin din Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală, iar 2,28 milioane lei reprezintă contribuții locale.
