Mai exact, vinificatorii moldoveni au obținut cinci medalii de aur și 16 medalii de argint, transmite Ultimelestiri.md.
„Cele 21 de medalii câștigate de Vinul Moldovei confirmă recunoașterea internațională a calității vinurilor spumante produse în Republica Moldova. Aceste distincții sunt rodul investițiilor și al muncii depuse de vinificatorii moldoveni în ultimii ani și demonstrează că vinurile spumante pot concura de la egal la egal cu produsele marilor regiuni vitivinicole ale lumii. Această reușită întărește poziționarea Vinului Moldovei pe harta globală”, a declarat directorul Oficiului Național al Viei și Vinului, Ștefan Iamandi.
De menționat că Republica Moldova a găzduit pentru prima dată „Concours Mondial de Bruxelles – Sparkling Wines Session”. Evenimentul s-a desfășurat la Chișinău și a adunat peste 50 de jurați internaționali, printre care 3 Master of Wine. În total, au fost degustate 1.076 de vinuri spumante produse în 29 de țări.
