În timpul dezbaterii, un jurnalist de la Zdg.md l-a întrebat pe Ghimpu dacă, privind retrospectiv, ar mai susține candidatura lui Vladimir Plahotniuc, în condițiile în care fostul lider democrat ar urma să fie adus în R. Moldova pe 25 septembrie, transmite Ultimelestiri.md.
„N-am semnat pentru Plahotniuc și nu voi semna. Eu am semnat pentru cursul european al R. Moldova, pentru prezentul și viitorul nostru. Știam că președintele Timofti nu va semna pentru dânsul, dar, pentru a menține alianța și parcursul european, am făcut acest pas. Timpul a arătat că în 2016 s-au realizat cele mai bune reforme”, a afirmat liderul liberalilor.
În ianuarie 2016, Mihai Ghimpu, Marian Lupu și Violeta Ivanov au semnat o declarație prin care îl propuneau pe Vladimir Plahotniuc la funcția de premier, în pofida opoziției exprimate de președintele de atunci al țării, Nicolae Timofti. În total, 56 de deputați au susținut candidatura lui Plahotniuc.
Declarația majorității parlamentare de atunci contesta argumentele invocate de Președinție și făcea apel la șeful statului să țină cont de voința deputaților. Totuși, candidatura lui Plahotniuc a fost respinsă, iar ulterior la conducerea Guvernului a ajuns Pavel Filip.
În noiembrie 2020, Mihai Ghimpu declara că semnătura din 2016 ar fi fost de fapt „împotriva lui Dodon” și nu în favoarea lui Plahotniuc.
„Eu atunci aș fi semnat și pentru Dochin, un cioban din Colonița. Important era să nu readucem influența Rusiei în Republica Moldova”, afirma atunci politicianul.
