Ministerul a declarat că, pe lângă prizonieri, în Rusia s-au întors 20 de civili. În prezent, aceștia se află în Belarus, unde li se acordă asistența psihologică și medicală necesară, transmite Ultimelestiri.md cu referire la point.md.
Zelenski a confirmat schimbul de prizonieri în formatul „185 pentru 185”.
„Îi aducem acasă pe 185 dintre apărătorii noștri din prizonieratul rus. 183 sunt soldați simpli, sergenți, doi — ofițeri”, a declarat președintele Ucrainei. „Ostașii noștri au fost la Mariupol și la „Azovstal”, la centrala nucleară de la Cernobîl. Majoritatea erau prizonieri încă din 2022 și acum, în sfârșit, sunt acasă”, transmite bbc.com.
