Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, cele mai mari sume au fost donate Gimnaziului Căplani, raionul Ștefan Vodă (280.000 de lei) și Liceului Teoretic „Nicolai Tretiacov” din municipiul Comrat (273.000 de lei), transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
„Lista școlilor conectate la sistem este actualizată permanent. Acest mecanism (n.r. platforma guvernamentală MPay) oferă părinților, absolvenților, diasporei, agenților economici și tuturor persoanelor interesate un mod sigur și transparent de a susține direct instituțiile de învățământ”, menționează secretara de stat Valentina Olaru.
Instituțiile de învățământ sunt obligate să publice rapoarte privind utilizarea fondurilor, pentru a asigura transparența, accentuează autoritățile. Banii pot fi folosiți pentru dezvoltarea bazei tehnico-materiale, îmbunătățirea condițiilor de studii și formarea continuă a cadrelor didactice.
