Ministrul menționează că procesul de eliberare a diplomelor este unul digitalizat și riguros reglementat, de aceea nu a avut motive să pună la îndoială veridicitatea documentelor, transmite Ultimelestiri.md.
„În calitatea mea de rector al Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, am semnat anual mii de diplome, conform unei proceduri administrative standard.
Procesul de eliberare a diplomelor este unul digitalizat și riguros reglementat, iar semnătura rectorului este o etapă obligatorie pentru toate actele de studii emise de universitate. Nu am avut niciodată motive să pun la îndoială veridicitatea acestor documente.
Dacă totuși, în urma investigațiilor procurorilor, se va constata că unele diplome prezentate spre semnare au ajuns la mine cu încălcarea unor proceduri interne universitare, sunt cel mai interesat să aflu cine se face vinovat și solicit autorităților din ambele state să clarifice situația”, a menționat ministrul.
Citește și: Cazul medicilor cercetați în România: Semnătura lui Emil Ceban ar apărea pe diplome
![]()
Amintim că procurorii Parchetului General din România au făcut miercuri 14 percheziții în acest dosar care investighează înșelăciune, fals material în înscrisuri oficiale, fals informatic, uz de fals și exercitarea fără drept a unei profesii sau activități.
Ancheta vizează mai mulți medici care au solicitat Ministerului Sănătății recunoașterea titlurilor de calificare medic specialist dobândite în Republica Moldova, la Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” din Chișinău, depunând în acest sens diplomele aferente de medic specialist de absolvire a rezidențiatului.
Procurorii români susțin că studiile de rezidențiat, care presupuneau prezența fizică obligatorie a medicilor rezidenți la bazele clinice universitare din Republica Moldova, nu au avut loc în realitate, dat fiind faptul că la acel moment medicii rezidenți se aflau în România, unde erau salarizați cu normă întreagă.
Emil Ceban a respins miercuri implicarea universității în scandalul diplomelor false, spunând că instituția nu putea elibera astfel de acte, deoarece toate diplomele și notele sunt gestionate printr-un sistem digital sigur.
