Discuțiile s-au concentrat pe evoluțiile recente de pe agenda europeană, precum și pe nivelul de pregătire atins de Republica Moldova în ultimul an. În cadrul unei întrevederi cu Gert-Jan Koopman, directorul general al Direcției Generale Vecinătate și Extindere (DG NEAR) a Comisiei Europene, Cristina Gherasimov a subliniat că țara noastră beneficiază de sprijinul deplin al instituțiilor europene, transmite Ultimelestiri.md cu referire la infotag.md.
„Republica Moldova profită de deschiderea deplină a instituțiilor europene pentru a avansa procesul de aderare și a implementa reformele necesare. Mai avem mult de lucru, dar datorită acestei deschideri, vom putea continua transformările esențiale”, a declarat viceprim-ministrul.
Ea a mulțumit oficialului european pentru „expertiza, conducerea și sprijinul constant” oferite de Comisie în parcursul european al Moldovei.
Într-o altă întrevedere, cu Peter Wagner, șeful Serviciului Instrument de Politică Externă (FPI) al Comisiei Europene, Cristina Gherasimov a discutat despre consolidarea rezilienței și combaterea amenințărilor hibride care vizează Republica Moldova.
„Moldova a reușit să depășească toate amenințările și provocările hibride din perioada recentă, continuând să avanseze agenda de integrare europeană. Am discutat despre modul în care putem continua să ne bazăm pe sprijinul FPI în consolidarea rezilienței, care este esențială pentru finalizarea reformelor incluse în programul european”, a declarat Gherasimov.
În cadrul vizitei, vicepremierul pentru Integrare Europeană s-a întâlnit și cu comisarul european pentru extindere, Marta Kos, cu care a analizat concluziile Raportului privind extinderea pe 2025, document ce va sta la baza următoarelor decizii privind procesul de aderare al Republicii Moldova.
