Potrivit MAE, cei doi oficiali au trecut în revistă stadiul și evoluția Parteneriatului Strategic moldo-turc, subliniind necesitatea consolidării dialogului politic la nivel înalt și a cooperării economice. De asemenea, au făcut un schimb de opinii privind situația regională, inclusiv în contextul securității la Marea Neagră, transmite Ultimelestiri.md.
Un subiect important al discuțiilor l-a constituit pregătirea următoarei ședințe a Comisiei mixte moldo-turce pentru cooperare economică, precum și organizarea consultărilor politice interministeriale. Ambele părți și-au exprimat interesul ca pe agenda acestor reuniuni să fie inclus și capitolul privind relațiile Republicii Moldova cu Uniunea Europeană.
Secretarul de stat Carolina Perebinos a accentuat oportunitatea extinderii colaborării în domeniul infrastructurii, culturii și educației, evidențiind rezultatele pozitive ale celor două state în cadrul organizațiilor internaționale și regionale.
Vizita ambasadorului Mehmet Samsar are drept scop documentarea privind evoluțiile interne din Republica Moldova și aprofundarea dialogului bilateral.
