„Regimul PAS și-a călărit din nou calul preferat – a găsit scuze pentru toate eșecurile sale din administrare. Inflația record este din cauza războiului din Ucraina, găurile în buget – din cauza greșelilor administrațiilor anterioare, iar reformele sunt încetinite din cauza moștenirii sovietice… Timp de câțiva ani de guvernare absolută, partidul PAS a avut toate șansele de a schimba vieților oamenilor spre bine, însă, în loc de îmbunătățiri, noi auzim mereu doar justificări, una după alta”, spune Irina Vlah, transmite Ultimelestiri.md.
Fostul bașcan al Găgăuziei susține că toți cei care înconjoară partidul PAS sunt de vină – opoziția, Gazprom-ul, tancurile rusești și altele. Însă, susține Vlah, există ceva mai înspăimântător, și anume „incompetența și lipsa de responsabilitate guvernării”.
„De aceea, dezastrul care are loc în Moldova are un nume – PAS. Maia Sandu, Moldova s-a săturat de scuzele dumneavoastră. Moldova așteaptă de la dumneavoastră doar un singur lucru, să plecați și să-i luați cu dumneavoastră și pe acei nepricepuți care conduc țara fără să iasă de pe Facebook. Și eu sunt sigură că această reformă va fi cea mai bună”, a conchis Irina Vlah.
