Consilierii s-au acuzat reciproc în ședința de astăzi, 1 decembrie, fără să găsească un compromis, ceea ce înseamnă că abia la ședința următoare se va stabili cine sunt membrii comisiilor de specialitate și cine va fi președintele raionului, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Tvn.md.
„În raionul Sângerei am obținut 13 consilieri, pe dreapta niciodată nici un partid nu a obținut 13 consilieri și am purtat discuții cu toate formațiunile, dar nu toate formațiunile au fost deschise, aș spune PLDM nu a fost deschis, partidul Socialiștilor nu a fost deschis și ceilalți care nu au fost independenți, noi le-am spus la toți chiar când sa terminat scrutinul că suntem deschiși să discutăm, cei care au fost deschiși au venit, au discutat, de fapt noi astăzi nu am venit să fie gâlceava aceasta, noi am venit să auzim despre validarea mandatelor și să primim mandatul de consilier”, a spus un consilier.
„Eu cred că aceasta a arătat o atitudine neserioasă a domnului Cernei, că totuși noi speram să constituim până la urmă o majoritate lucrativă, eu la moment văd că totuși Partidul Acțiune și Solidaritate are 13 mandate și a trebuit să ne aderăm și să facem lucruri frumoase pentru raionul Sângerei”, a spus un alt consilier.
Tot în cadrul şedinței de constituire a participat şi reprezentantul consiliului electoral de circumscripţie, care a oferit mandatele consilierilor.
