La evenimentele festive organizate cu acest prilej au fost invitați ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi și comandantul Armatei Naţionale, general de brigadă Eduard Ohladciuc, transmite Ultimelestiri.md.
Plutonul de militari al Armatei Naţionale, condus de maiorul Pavel Lîsîi, a defilat în Piaţa Arcului de Triumf din Bucureşti, alături de contingentele militare din România, Belgia, Franța, Macedonia de Nord, Luxemburg, Polonia, Portugalia, Spania, SUA, Țările de Jos.
În acest an, la parada din Piaţa Arcului de Triumf din Bucureşti au participat aproximativ 2.400 de militari şi specialişti din structurile de forţă române, inclusiv 250 de militari străini, din R. Moldova, Belgia, Franţa, Macedonia de Nord, Luxemburg, Polonia, Portugalia, Spania, Statele Unite ale Americii şi Ţările de Jos, precum şi militari din ţările aliate contributoare la structurile NATO de pe teritoriul României.
De menţionat că militarii din R. Moldova participă la parada militară de la București începând cu anul 2014.
Ultimelestiri.md amintește că pe 1 decembrie este sărbătorită Ziua Națională a României. La data de 1 decembrie 1918, Adunarea Națională de la Alba Iulia a adoptat rezoluția Unirii Transilvaniei, Banatului, Crişanei şi Maramureşului cu România, înfăptuind visul de veacuri, unirea tuturor provinciilor românești într-un stat unitar.
Astfel, președintele R. Moldova, Maia Sandu a venit cu un mesaj de felicitare în care a mulțumit României pentru tot ajutorul oferit până acum țării noastre.
