Potrivit materialelor acumulate în cadrul urmăririi penale, suspecții s-au întâlnit cu victima, un bărbat de 32 de ani, sub pretextul realizării unei tranzacții de schimb în criptomonedă. Profitând de situație, aceștia i-ar fi smuls din mână suma de peste 32.000 de lei, după care au fugit într-o direcție necunoscută, transmite Ultimelestiri.md.
În urma măsurilor speciale de investigație și a acțiunilor operative, bănuiții au fost identificați și reținuți pe teritoriul Capitalei.
Cei doi au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Conform legislației în vigoare, dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă închisoare de până la 7 ani.
Acțiunile procesual-penale continuă în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor cazului și recuperării prejudiciului material cauzat victimei.
