De asemenea, acum o lună, a demarat un alt proiect grandios, care va spori calitatea apei consumată de locuitori. Valoarea proiectului depășește 100 de milioane de lei, fiind vorba tot de investiții făcute de Uniunea Europeană. După finalizarea lucrărilor, municipiul va avea o stație modernă de tratare și de captare a apei, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tv8.md.
„Una dintre cele mai mari probleme care îi afecta pe cetățeni a fost și este calitatea apei, iar pentru operator – pierderile de apă. După modernizarea sistemului, s-au micșorat considerabil pierderile de apă. Dacă pompam 2500- 3000 de metri cubi de apă în 24 de ore în oraș, la moment pompăm 1500 de metri cubi. Practic a treia parte din pierderi au fost eliminate. S-a schimbat și calitatea apei, din punct de vedere al turbidității. Nu avem așa de multe avarii, iar în acest fel sistemul nu este permanent supus deconectării, conectării”, a menționat Vitalie Sorocan.
Ce alte proiecte au fost inaugurate la Edineț, vedeți aici.
