„Ministerele și departamentele încă au zeci, chiar sute, de vehicule oficiale. E ca și cum funcționarii nu ar avea mijloace de transport personale. Dar au. Toată lumea are. Nu mai există o nevoie obiectivă de o astfel de flotă. Există însă cheltuieli: mașini, șoferi și întreținere – toate acoperite de bugetul de stat”, a spus deputatul, transmite Ultimelestiri.md cu referire la infotag.md.
El consideră că pentru înalții oficiali ai Republicii Moldova, deținerea de vehicule oficiale este justificată, „dar orice altceva este un exces, plătit de cetățenii Republicii Moldova”.
Referindu-se la relația dintre Guvern și opoziție din Republica Moldova, Alexandr Stoianoglo a spus că guvernul din țară încă funcționează într-o logică a conflictului.
„Pentru Guvern, opoziția este un adversar, nu o forță politică capabilă să fie utilă țării. Prin urmare, toate inițiativele noastre sunt blocate nu din cauza substanței lor, ci din cauza originii lor”, a spus el.
Potrivit deputatului, opoziția nu promovează nici populismul, nici interesele grupurilor.
