În imagini se vede cum mitropolitul Petru iese din clădire și se îndreaptă spre automobilul aflat în fața intrării, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
Reprezentanții Mitropoliei Basarabiei au declarat pentru Realitatea că situația este determinată de lipsa unor căi de acces către curtea instituției.
Potrivit acestora, în timpul renovării străzii 31 August 1989 nu au fost prevăzute astfel de accesuri. În prezent, Mitropolia a transmis demersurile necesare către Primăria Chișinău, iar în câteva săptămâni ar urma să fie amenajate căile de acces, existând deja un proiect în acest sens.
Totodată, reprezentanții instituției susțin că automobilul nu staționează pe trotuar, ci este adus până la ușă doar atunci când este necesar ca mitropolitul Petru să iasă din clădire.
