Summitul reunește delegații din mai multe state europene și reprezintă o platformă de solidaritate cu Ucraina, transmite Ultimelestiri.md.
În cadrul evenimentului, președintele Parlamentului, Igor Grosu, va avea o intervenție, alăturându-se mesajelor de sprijin a păcii în Ucraina și de condamnare fermă a agresiunii ruse.
La finalul summitului va fi adoptată o declarație comună, prin care participanții își vor reafirma sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, vor condamna crimele comise de Federația Rusă și vor solicita continuarea eforturilor internaționale pentru investigarea și sancționarea acestora.
Potrivit autorităților, participarea Republicii Moldova la Summitul de la Bucea reconfirmă angajamentul ferm al țării noastre pentru pace.
![]()
