IMSP Spitalul Clinic Bălți anunță că, în perioada sărbătorilor pascale din 12 – 13 aprilie, activitatea Unității de Primiri Urgențe a fost una intensă, transmite Ultimelestiri.md.
Potrivit instituției, în cadrul UPU au fost înregistrate 256 de adresări, dintre care 79 au fost pediatrice.
Din numărul total de pacienți, 82 de adulți și 27 de copii au fost internați în secțiile curative pentru investigații suplimentare și tratament specializat.
Cele mai multe adresări au fost înregistrate la medicul chirurg, care a consultat 82 de adulți și cinci copii. Acesta a fost urmat de medicul traumatolog, care a examinat 58 de adulți și 14 copii. Totodată, medicul ginecolog a consultat șase paciente.
În aceeași perioadă, în cadrul spitalului au fost efectuate și două intervenții chirurgicale.
De asemenea, în Centrul perinatal al instituției s-au născut 12 copii. Este vorba despre șapte băieți și cinci fete.
