Incidentul a avut loc pe 18 aprilie, la intersecția străzilor Vasile Alecsandri și Alexandru cel Bun din municipiul Chișinău, transmite Ultimelestiri.md.
Poliția a stabilit că la volanul Mercedesului se afla un tânăr de 25 de ani, locuitor al Capitalei.
„Pe numele acestuia a fost întocmit un proces-verbal pentru comportament agresiv în trafic. De asemenea, permisul de conducere a fost ridicat, iar materialele acumulate au fost transmise instanței de judecată, cu propunerea de suspendare a dreptului de a conduce pentru o perioadă de până la un an”, comunică Poliția.
În context, IGP reamintește că manifestările agresive în trafic reprezintă un risc major pentru siguranța rutieră și sunt sancționate conform legislației în vigoare.
