Într-o postare pe pagina sa de Facebook, Plîngău a scris că aceste alegeri au demonstrat că nu e suficient ca oamenii să te voteze la alegeri, ci să lupți pentru mandatul oferit de cetățeni, transmite Ultimelestiri.md.
„Victorie la Curtea de Apel pentru Căușeni. Aceste alegeri au demonstrat că nu e suficient ca oamenii să te voteze la alegeri, mai e nevoie să te bați pentru mandatul oferit de cetățeni și în instanța de judecată. Felicit locuitorii orașului Căușeni și pe primarul acestora, Anatol Donțu, cu victoria meritată!”, a scris Plîngău.
Reamintim că mandatul primarului reales la Căușeni a fost declarat nevalid de către CEC.
Potrivit membrilor CEC, decizia a fost luată în urma unor demersuri depuse de doi contracandidați.
După acest scandal, liderul Platformei DA a anunțat că va convoca Consiliul Național Politic, unde se va discuta organizarea unui protest.
Pe 29 noiembrie, liderul Platformei Demnitate și Adevăr, Dinu Plîngău, a anunțat că la Căușeni instanța de judecată a obligat Consiliul Electoral al Circumscripției Electorale să valideze mandatul de primar al lui Anatol Donțu.

2 comentarii
Pingback: Cazul lui Anatol Donțu: Curtea Supremă de Justiție a menținut decizia Curții de Apel - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Donțu pierde la CSJ: Recursurile înaintate de edil, inadmisibile - Ultimele ştiri din Moldova