Cei mai mulți șoferi, 1.932 la număr, au depășit limita de viteză, iar 694 nu au respectat indicatoarele rutiere de prioritate sau semnalele semaforului, transmite Ultimelestiri.md.
Alți 68 de conducători auto au fost depistați în stare de ebrietate, 161 conduceau mașinile fără revizia tehnică sau fără asigurarea de răspundere civilă auto, iar 624 au oprit vehiculele în locuri interzise.
Totodată, 77 de șoferi au fost sancționați pentru neacordarea priorității legale pietonilor sau cicliștilor, iar în privința a 401 au fost întocmite procese-verbale pentru necuplarea centurii de siguranță sau folosirea telefonului în timpul șofatului.
53 de conducători auto au primit amendă pentru încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce.
De asemenea, în perioada menționată, polițiștii au intervenit în 2.512 cazuri parvenite prin intermediul 112.
