UPDATE 14:15: La fața locului a fost creat Statul Major pentru gestionarea situației, iar numărul de efectiv a fost suplinit, transmite Ultimelestiri.md.
„În prezent, pentru localizarea și lichidarea arderii intervin 19 autospeciale și 76 de angajați ai IGSU. Două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, viața acestora fiind în afara oricărui pericol. Pompierii continuă intervenția”, comunică IGSU.
Știrea inițială
Potrivit IGSU, apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 11:52. Având în vedere amploarea intervenției, forțele de salvare au fost mobilizate conform nivelului sporit de intervenție.
La fața locului au fost trimise 10 autospeciale, inclusiv o autoscară, și 37 de angajați ai IGSU. La sosire, echipele de intervenție au constatat că focul a cuprins mansarda situată la etajul nouă al blocului de locuințe.
În prezent, pompierii și salvatorii desfășoară acțiuni de localizare și stingere a incendiului. Totodată, pentru a preveni intoxicațiile cu fum și produse de ardere, sunt evacuați locatarii clădirii, inclusiv copii.
Zona este securizată de angajații Poliției, iar echipaje medicale au fost mobilizate la fața locului pentru a acorda asistență în cazul în care va fi necesar.
Până la această oră, autoritățile nu au raportat victime.
Cauza izbucnirii incendiului urmează să fie stabilită de specialiștii Laboratorului Experimental Antiincendiar al IGSU.
