Deputatul Alexandr Trubca, autorul proiectului, susține că a fost sesizat de mai mulți internauți despre faptul că unii șoferi ocupă abuziv câte două sau trei locuri de parcare, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Alexandr Trubca, deputat PAS: „Aceste sancțiuni prevăd în special o parcare pe două sau mai multe locuri de parcaje sau încălcarea termenului de parcare fără achitarea tarifului pentru această parcare. De asemenea, am introdus modificări la Codul Contravențional care permit încasarea tuturor amenzilor pentru eventuale încălcări de acest gen în bugetul local ca să fie o chestie de care să se ocupe stric APL-ul, fără interferența statului.”
Proiectul mai prevede ca sancțiunile pentru aceste încălcări să fie stabilite de autoritățile publice locale, și nu de poliție. Astfel că șoferii care ocupă două sau mai multe locuri de parcare sau nu achită taxa pentru parcare riscă amenzi între 900 și 1.500 de lei. Iar cei care depășesc termenul legal de staționare în parcările publice ar putea scoate din buzunar de la 300 până la 1.500 de lei.
Șoferii care depășesc timpul legal de staționare riscă amenzi progresive, în funcție de durata abaterii. Astfel, pentru o depășire cuprinsă între 30 și 60 de minute, sancțiunea variază între 150 și 300 de lei. Dacă perioada depășește o oră, dar nu trece de trei ore, amenda este cuprinsă între 300 și 600 de lei.
Pentru staționarea ilegală între trei și opt ore, contravenienții vor fi sancționați cu amenzi de la 600 la 900 de lei. Cea mai severă sancțiune, între 900 și 1.500 de lei, se aplică în cazul depășirii timpului legal de staționare cu mai mult de opt ore. Pe de altă parte, șoferii se plâng de infrastructura proastă și lipsa locurilor de parcare, iar din această cauză mulți spun că sunt nevoiți să încalce legea.
Potrivit datelor statistice, de la începutul acestui an, circa 21.000 de conducători auto care au parcat mijlocul de transport în locuri interzise. Potrivit Codului Contravențional, conducătorii auto care parchează unitățile de transport în locurile interzise sunt supuși sancționării. Mai exact, aceștia riscă amendă de la 900 până la 1.500 de lei.
Potrivit documentului, Guvernul va trebui să ajusteze actele normative necesare în termen de șase luni de la adoptarea legii.
