În satul Cărbuna, o parte dintre locuitori beneficiază de apă potabilă prin sistem centralizat, însă alții continuă să folosească apa din fântâni. Oamenii spun că, după ploile abundente și inundațiile recente, apa și-a schimbat vizibil culoarea și gustul, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Autoritățile locale din Scoreni susțin că sistemele centralizate de alimentare cu apă nu au fost afectate de precipitații, iar calitatea apei este monitorizată periodic.
„Noi avem un apeduct care alimentează instituțiile – școala, grădinița și alte instituții de menire socială. La aceste ploi, apa nu a fost afectată. De două ori pe an facem analiza apei, fiind o obligație”, a declarat Svetlana Tabacari, primărița din Scoreni.
Specialiștii recomandă ca, după inundații, fântânile să fie curățate și dezinfectate, iar apa să fie testată în laborator înainte de a fi consumată.
Medicii atrag atenția că, deși apa poate părea limpede, aceasta poate conține bacterii periculoase, mai ales după viituri.
„Multe fose septice și chiar cimitire sunt afectate de ape, ceea ce duce la contaminarea surselor. La fel, dacă sunt găsite cadavre de animale, apa poate fi infestată cu diverse bacterii care pot afecta sănătatea oamenilor atât pe termen scurt, cât și pe termen lung”, a explicat Daniela Gamureac, medic specialist ANSP.
Potrivit specialiștilor, cele mai frecvente riscuri pentru sănătate sunt bolile diareice acute și intoxicațiile, iar cei mai vulnerabili sunt copiii, femeile însărcinate, persoanele în vârstă și bolnavii cronici.
În cazul fântânilor publice, analizele apei sunt efectuate de regulă de autoritățile locale și achitate din bugetele administrațiilor publice. Pentru fântânile private, verificările se fac doar la solicitarea proprietarilor și sunt contra cost.
