Potrivit șefului Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, accidentul s-a produs în timp ce cei doi agenți de patrulare documentau o contravenție pe traseu, transmite Ultimelestiri.md.
„În acel moment, polițiștii se aflau în afara autospecialei de serviciu, iar impactul s-a produs pe acostament, unde aceștia documentau o contravenție”, a declarat Viorel Cernăuțeanu.
Ultimelestiri.md amintește că accidentul s-a produs în după-amiaza zilei de 23 iunie, în raionul Sângerei, unde doi polițiști de patrulare au fost loviți violent de un automobil în timp ce se aflau în misiune.
În urma impactului, ambii polițiști au suferit traumatisme grave și au fost transportați de urgență la spital. Potrivit autorităților, starea lor este extrem de gravă.
