În celelalte două episoade, unul privind abuzul de serviciu și altul privind interceptarea ilegală a convorbirilor telefonice, instanța l-a găsit vinovat, însă l-a eliberat de pedeapsă din cauza expirării termenului de prescripție, transmite Ultimelestiri.md cu referire la moldovacurata.md.
În același dosar, fostul secretar general adjunct al Guvernului, Eduard Bănăruc, acuzat de favorizarea unei infracțiuni, a fost achitat.
Nicolae Vicol a condus Fiscul timp de aproximativ șase luni, între august 2012 și februarie 2013. La începutul anului 2013, Centrul Național Anticorupție a anunțat reținerea sa pentru presupuse acte de corupție. În cadrul investigației au fost efectuate percheziții inclusiv la Guvern, iar Eduard Bănăruc a devenit, la rândul său, subiect al anchetei.
În mai 2013, CNA a transmis procurorilor dosarul care conținea 24 de volume și 14 cauze penale conexate. Atât Vicol, cât și Bănăruc făceau atunci parte din Partidul Liberal Democrat din Moldova, formațiune aflată la guvernare.
Reținerea lui Vicol a avut loc pe fundalul tensiunilor politice dintre fostul premier Vlad Filat și democratul Vladimir Plahotniuc, care la acel moment era prim-vicepreședinte al Parlamentului. În aceeași perioadă au apărut și scurgeri de informații din dosar, inclusiv interceptări telefonice în care Filat îi solicita lui Vicol să influențeze anumite dosare fiscale.
În total, în dosar au fost puse sub acuzare șase persoane: Nicolae Vicol, Eduard Bănăruc, un om de afaceri, un inspector fiscal și doi foști ofițeri CNA.
În 2015, Judecătoria Chișinău l-a condamnat pe Nicolae Vicol la șase ani de închisoare, însă acesta plecase din țară înainte de pronunțarea sentinței și a fost dat în urmărire. Eduard Bănăruc a fost sancționat atunci cu amendă.
În 2018, Curtea de Apel Chișinău a menținut condamnarea lui Vicol, reducând pedeapsa cu patru luni. Ulterior, în 2019, Curtea Supremă de Justiție a anulat hotărârea și a dispus rejudecarea dosarului. În 2020, Curtea de Apel a retrimis cauza la Judecătoria Chișinău, iar examinarea a fost reluată de la zero.
Unul dintre episoadele-cheie din dosar viza un presupus caz de mită de 3.000 de euro, oferită unor inspectori fiscali de către un agent economic pentru a nu include toate neregulile într-un control fiscal. Potrivit anchetei, Bănăruc l-ar fi contactat pe Vicol, solicitând restituirea banilor și oprirea controlului.
Bănăruc ar fi transmis și un card de memorie care conținea imagini cu momentul transmiterii banilor. Totuși, instanța a constatat că faptele imputate nu întrunesc elementele infracțiunii și i-a achitat pe ambii.
În cadrul procesului, printre martori s-a numărat și fostul purtător de cuvânt al lui Vlad Filat, Igor Volnițchi, care a declarat că își amintește vag cazul, dar că i s-ar fi cerut un sfat privind oportunitatea publicării imaginilor sau sesizării organelor competente.
Un alt episod îl viza pe Vicol pentru încălcarea inviolabilității vieții private, fiind acuzat că ar fi organizat interceptarea ilegală a convorbirilor telefonice ale șefei-adjuncte a Inspectoratului Fiscal Chișinău.
În declarațiile din instanță, Nicolae Vicol s-a declarat nevinovat și a calificat dosarul drept unul politic.
„Este primul dosar politic din țară, un dosar cu presiune enormă din partea CNA asupra persoanelor implicate. Nimeni nu ar putea constata vinovăția mea în baza unui rechizitoriu întocmit în perioada statului capturat și doar datorită războiului politic dintre PD și PLDM”, a declarat acesta.
Vicol a afirmat că „are foarte multe de spus” și că se gândește să scrie o carte despre circumstanțele care au stat la baza dosarului, susținând că în perioada mandatului său ar fi stopat scheme de spălare de bani și de îmbogățire ilegală din contul statului.
Sentința Judecătoriei Chișinău nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel Centru.
