În luna aprilie, datoria externă a țării era de 4,962 miliarde de dolari, transmite Ultimelestiri.md cu referire la infotag.md.
Potrivit lui Vladimir Golovatiuc, finanțarea externă netă a scăzut cu 15,3 milioane de dolari. În luna mai au fost contractate împrumuturi externe în valoare de 6,8 milioane de dolari, în timp ce rambursările creditelor contractate anterior au însumat 22,2 milioane de dolari, de peste trei ori mai mult decât valoarea noilor împrumuturi.
Expertul susține însă că principalul factor care a contribuit la reducerea datoriei externe a fost aprecierea dolarului american, care a diminuat valoarea datoriei cu încă 29,4 milioane de dolari.
Conform calculelor sale, datoria externă exprimată în lei era de 85,2 miliarde de lei la sfârșitul lunii mai. În consecință, datoria publică totală a Republicii Moldova a ajuns la 143,1 miliarde de lei la 31 mai 2026, față de 122,1 miliarde de lei în aceeași perioadă a anului trecut și 74 de miliarde de lei în mai 2021.
Golovatiuc mai estimează că, de la începutul anului, Guvernul a împrumutat peste 10,3 miliarde de lei, dintre care 5,9 miliarde de lei pe piața internă și 4,4 miliarde de lei din surse externe.
Potrivit expertului, în 2026 datoria publică totală va crește cu aproximativ 24 de miliarde de lei, în conformitate cu prevederile Legii bugetului de stat.
„Cu alte cuvinte, nu se întâmplă nimic neobișnuit. O astfel de împrumutare a fost planificată. Când se pregătea bugetul, guvernul știa că nu vor exista îmbunătățiri economice și s-a concentrat în primul rând pe datorie”, a subliniat Vladimir Golovatiuc.
