Conform relatării pentru Infotag a serviciului de presă al Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării, semnarea a avut loc în cadrul unei întâlniri între viceprim-ministrul Eugen Osmochescu și directorul general al UNIDO, Gerd Müller, la Viena, transmite Ultimelestiri.md.
„Noul program stabilește un cadru strategic pentru cooperarea dintre Republica Moldova și UNIDO pentru a sprijini dezvoltarea industrială durabilă, a spori competitivitatea întreprinderilor, a promova tranziția verde și digitală și a avansa procesul de integrare europeană”, a relatat serviciul de presă al ministerului.
În timpul întâlnirii, Osmochescu a subliniat importanța noului program pentru atragerea investițiilor, dezvoltarea competențelor, sprijinirea întreprinderilor mici și mijlocii și crearea de noi locuri de muncă.
În timpul întâlnirii, Osmochescu și Müller au discutat, de asemenea, „oportunitățile de extindere a cooperării, inclusiv posibilitatea implementării în Moldova a unor inițiative care vizează consolidarea rezilienței industriale și transferul de tehnologii moderne, modelate pe proiecte implementate de UNIDO în comun cu parteneri internaționali”.
