Artiom are 33 de ani și spune că a fost dependent de droguri timp de 14 ani. Copilăria i-a fost marcată de plecarea tatălui din familie, iar recăsătorirea mamei l-a afectat profund. Potrivit lui, aceste experiențe au contribuit la apariția unui comportament rebel încă din adolescență, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
La aproximativ 12 ani a început să fugă de acasă, iar ulterior a intrat în anturaje în care a consumat alcool și tutun. La 16 ani a încercat marijuana. Deși spune că prima experiență nu i-a plăcut, a continuat să consume pentru a fi acceptat de grupul din care făcea parte.
„Aproximativ peste jumătate de an, poate puțin mai mult, 7-8 luni după ce am încercat iarba, am încercat heroină și starea aceea deja mi-a plăcut foarte mult și deja am început să caut acea stare cât mai des”, își amintește Artiom.
El spune că una dintre cele mai mari capcane este faptul că efectele grave ale consumului nu apar imediat, ceea ce îi face pe mulți tineri să creadă că avertismentele sunt exagerate.
„Ai încercat și asta nu corespunde cu ceea ce se spune… Consecințele te ajung mai târziu și iluzia asta este foarte periculoasă”, afirmă fostul consumator.
În scurt timp, întreaga sa viață a ajuns să graviteze în jurul drogurilor. Artiom spune că, în perioadele cele mai dificile, cheltuia între 40.000 și 50.000 de lei pe lună pentru procurarea substanțelor.
„În zilele cu cele mai multe cheltuieli… circa 2-3 mii de lei pe zi. Lunar circa 40-50 de mii cheltuiam pentru droguri”, povestește acesta.
Pentru a-și susține dependența, a început să vândă bunuri din casă, iar ulterior a comis infracțiuni precum furturi, jafuri, escrocherii și infracțiuni legate de deținerea drogurilor.
„Ai în cap un singur gând – să găsești bani pentru droguri. Niciun principiu moral nu funcționează… mama plânge sau legile… asta nu te oprește”, mărturisește el.
La 25 de ani a fost condamnat la șapte ani de închisoare, iar consumul de droguri a continuat și după gratii.
„Aveam 25 de ani când am primit sentința – șapte ani și până la 30, încă cinci ani în închisoare eu am consumat”, spune Artiom.
El povestește că, în acea perioadă, își pierduse aproape toate relațiile cu familia și prietenii și nu mai vedea nicio perspectivă de schimbare.
„Mie deja îmi părea că asta e viața mea… și deja pe la 40-45 de ani organismul nu va mai rezista și o să mor”, afirmă fostul dependent.
Schimbarea a venit după ce a intrat în contact cu membrii organizației „Inițiativa Pozitivă”, care l-au îndrumat către un program de reabilitare. Artiom spune că acolo s-a simțit pentru prima dată înțeles și sprijinit.
„Prima dată după mulți ani m-am simțit înțeles, acceptat… În centrul de reabilitare totul se ține anume pe asta, să înțelegi omul și să-l susții”, povestește el.
Programul de recuperare durează nouă luni și îi ajută pe participanți nu doar să renunțe la consum, ci și să își reconstruiască viața.
„Te învață să-ți rezolvi problemele fără să apelezi la substanțe interzise”, spune Artiom.
Potrivit datelor Ministerului Afacerilor Interne, peste 12.200 de consumatori de droguri sunt înregistrați oficial în Republica Moldova. Estimările autorităților arată însă că numărul real al persoanelor care consumă substanțe interzise ar putea ajunge la aproximativ 50.000, ceea ce înseamnă că mulți dintre aceștia nu se află în evidența instituțiilor și nu beneficiază de tratament sau sprijin specializat.
