Pe 24 iunie au fost raportate peste 1.200 de decese, iar în zilele de 25 și 26 iunie numărul acestora a depășit 1.400 pe zi. În același timp, autoritățile au înregistrat o creștere de aproximativ 40% a deceselor la domiciliu, în special în regiunea Île-de-France, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Deși temperaturile au început să scadă duminică, efectele caniculei continuă să se resimtă în sistemul medical. Spitalele rămân aglomerate, iar ministrul francez al sănătății, Stéphanie Rist, a declarat că în instituțiile medicale este înregistrat un număr de decese mai mare decât în mod obișnuit.
Valul de căldură a afectat o mare parte a Europei, iar Organizația Meteorologică Mondială a transmis că ar putea fi unul dintre cele mai extinse episoade de acest tip observate pe continent, deși sunt necesare analize suplimentare.
