Spitalul de tuberculoză din satul Vorniceni, raionul Strășeni, a fost deschis ca spital de zemstvă, iar în anul 1926 a fost transformat în spital-sanatoriu pentru tratamentul persoanelor bolnave de tuberculoză. În 1939 este dat în exploatare blocul nr. 1, cu peste 100 de paturi, iar în 1970 este deschis blocul curativ nr. 2, cu alte peste 240 de paturi pentru bolnavii de tuberculoză, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la europalibera.org.
Și, întrucât mulți ani în spital nu s-a investit niciun ban, în 2006 Ministerul Sănătății a făcut un plan de reconstrucție capitală a spitalului, care a început în vara anului 2007.
Cinci doctori, 50 de pacienți și multe ruine
Starea în care a ajuns întreg complexul spitalului de la Vorniceni, care se întinde pe o suprafață de 37 de hectare, este una dezolantă. Teritoriul este neamenajat și 15 din cele 35 clădiri așteaptă să fie demolate.
Unul dintre asistenții medicali, angajat al instituției, spune că lucrează aici din anul 1988. Pe atunci, el spune că era foarte frumos, mulți angajați și sute de pacienți.
Acum însă, clădirile spitalului, și anume blocul administrativ, blocul chirurgical, garajele, atelierele de tâmplărie și sudare, laboratorul bacteriologic, sunt pe lista de demolare.
În ruine este și sala de concerte în aer liber, unde anterior aveau loc spectacole pentru pacienți, și magazinul de unde cumpărau produse.
Cantina spitalului este, de asemenea, pustie și care, practic, se risipește. Acolo doar se pregătesc bucatele, iar pacienții iau masa în blocul nr.1, care este funcțional.
Astăzi în blocul nr. 1 sunt internate 50 de persoane, cu diferite forme de tuberculoză. Numărul pacienților este în scădere continuă. Ultimul raport al Curții de Conturi arată că, pe parcursul anilor 2021-2023, numărul pacienților a scăzut de la 78 la 12 persoane pe zi. În același timp, cheltuielile pentru întreținerea clinicii a constituit 20,5 milioane de lei în 2022, „situație care pune o presiune economică asupra spitalului și asupra costurilor serviciilor medicale prestate”, potrivit auditului.
Nu a fost redeschis nici pe timp de Covid
Încă de prin 2018, Curtea de Conturi amintește în rapoartele sale despre blocul nr. 2 al spitalului, pentru reparația căruia statul a cheltuit 100 de milioane de lei, dar care nu a fost deschis pentru pacienți nici până astăzi, atenționând Ministerul Sănătății că anii trec, dar problemele legate de acest spital nu sunt soluționate.
La începutul pandemiei de Covid-19, când sistemul medical era sub presiune enormă, Nemerenco îi cerea ministrei Sănătății din acea perioadă, Viorica Dumbrăveanu, să deschidă acest spital pentru bolnavii de Covid-19. La insistența mai multor lideri de opinie, Dumbrăveanu a cerut ca o comisie tehnică să evalueze starea edificiului. La sfârșitul anului 2020, concluziile experților tehnici au arătat că spitalul nu poate fi deschis în starea în care se afla la acel moment.
Printre neregulile depistate, experții au enumerat panouri electrice, de automatizare și de dirijare deteriorate din cauza umidității, semne de umezeală în structura de rezistență a construcțiilor, finisaje deteriorate și tencuială căzută de pe pereții subsolului, din cauza pătrunderii apelor subterane.
De la spital de tuberculoză, la sanatoriu sau azil
Deschiderea spitalului era una dintre prioritățile Guvernului Nataliei Gavrilița, însă lucrurile nu s-au mișcat din loc. Ala Nemerenco a declarat că blocul nr. 2 nu va fi redeschis deoarece prezintă pericol pentru oamenii care s-ar afla acolo, edificiul urmând să fie transmis Agenției Proprietăți Publice. Ea mai invoca scăderea numărului de cazuri noi de tuberculoză.
Totodată, Nemerenco spunea că a trimis toate actele cu privire la reconstrucția spitalului către Centrul Național Anticorupție și Procuratură, „deoarece acolo s-au investit 100 de milioane de lei”.
CNA nu a deschis un dosar penal
Într-un răspuns pentru Europa Liberă, Centrul Național Anticorupție (CNA) a comunicat că, pe parcursul anilor 2022-2023, au fost realizate o serie de acțiuni privind „executarea necalitativă a lucrărilor de reconstrucție a blocului nr.2 de la Vorniceni”, efectuate de S.A Monolit.
Procedurile s-ar fi tărăgănat, întrucât Ministerul Sănătății nu a prezentat CNA toate copiile autentificate ale actelor: dosarul cadastral, caietul de sarcini, oferta de prețuri, devizele de cheltuieli, procesele verbale privind executarea lucrărilor, cartea tehnică. Plângerea la CNA a fost depusă de Ministerul Sănătății în aprilie 2022, iar actele au fost transmise abia în august 2023.
CNA spune că „materialele privind acțiunile întreprinse a fi ilegale se sistematizează, pentru a fi examinate în cadrului unui proces penal”.
Foto: Europalibera.org

Un comentariu
Pingback: Ce spune Ceban despre spitalul din satul Vorniceni: Este foarte grav - Ultimele ştiri din Moldova