„Spitalul de la Vorniceni, în care statul a investit sute de milioane de lei, așa și nu este dat în exploatare. Acesta trebuia să fie dat în exploatare doi ani în urmă, însă a fost lăsat de izbeliște. Vreau să înțelegem nocivitatea acestei guvernări”, susține Ion Ceban, transmite Ultimelestiri.md.
Potrivit edilului, autoritățile doar „fac tot felul de optimizări și argumentează că vor crea infrastructură”.
„Iată că în cazul Spitalului de la Vorniceni infrastructura este creată și acești impotenți nu au putut să îl dea în exploatare până în ziua de azi, să pună în funcțiune acest spital. Exact asta se va întâmpla cu Universitatea Agrară, cu Universitatea de Educație Fizică și Sport, că nu poți să ceri de la cei care nu pot face nimic decât să distrugă. Arătați-mi în țara asta ce au creat ei”, a declarat Ion Ceban.
De asemenea, primarul Capitalei susține că acest lucru este „foarte grav” și oamenii trebuie să înțeleagă cât de „nocivi și puși pe furt de teren sunt autoritățile de la Chișinău”.
„Mă refer la furt de teren și în cazul Spitalului „Toma Ciorbă” și la Universitatea de Educație Fizică și Sport. De parcă se conduc de mottoul „După mine și potopul””, a conchis Ion Ceban.
Ultimelestiri.md amintește că blocul spitalului de tuberculoză din satul Vorniceni, în care statul a investit 100 de milioane de lei pentru reparație, încă se află sub sigiliu după aproape 10 ani de la darea în exploatare. Centrul Național Anticorupție se mai gândește dacă să deschidă un dosar privind modul în care s-au făcut lucrările.
