Potrivit datelor Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP), după acordarea primului ajutor medical, 6.430 de pacienți au fost transportați la spitalele din țară. Dintre aceștia 5.082 au fost maturi și 1.348 de copii, iar din numărul total de apeluri – 537 nu se încadrau în criteriile solicitărilor de urgențe medicale, transmite Ultimelestiri.md.
Pe parcursul săptămânii, Serviciul de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească a fost solicitat pentru persoanele cu următoarele urgențe:
- 3.960 cardiovasculare, dintre care 53 cu sindrom coronarian acut;
- 3.263 respiratorii;
- 2.236 neurologice, inclusiv 280 accidente vasculare cerebrale și 1.511 traumatologice.
Intervenția ambulanței a fost solicitată la 80 de accidente rutiere produse pe traseele țării, în urma cărora au avut de suferit 107 persoane.
După acordarea asistenței medicale urgente prespitalicești, 94 pacienți, 76 maturi și 18 copii, au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale corespunzătoare.
Totodată, Dispeceratul comun de urgență al IMSP CNAMUP a recepționat 51 apeluri pe motivul urgențelor toxice, printre care 21 intoxicații cu medicamente, 10 cu monoxid de carbon și șapte cu alcool. De asemenea au fost înregistrate 43 urgențe generate de agenții chimici și de mediu, inclusiv 25 combustii și două hipotermii.
