El a plecat ieri, 16 ianuarie, acasă, neavând nici măcar interdicția de a părăsi țara, după ce instanța a acceptat garanții financiare de 12 mii de lei din partea a trei persoane. Suma este echivalentul a 600 de euro, în timp ce Blonschi este acuzat că a sustras de la Banca de Economii de o sută de ori mai mult, adică 600 de mii de euro, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Tv8.md.
Imediat după pronunțarea deciziei instanței, din sala de judecată au ieșit polițiștii care l-au escortat pe Blonschi până în fața instanței. Ulterior, Blonschi a ieșit singur, fără a oferi un comentariu după eliberare.
Procurorul de caz crede că misiunea lui se complică, întrucât, potrivit acuzării, există riscul ca Blonschi să evadeze.
„Este evident că noi dacă am optat anterior pentru aplicarea măsurii preventive sub formă de arest preventiv în privința inculpatului și a fost admis de către instanța de judecată, s-a constatat că este riscul eschivării. Instanța nu a analizat aceste riscuri, dar cred că a exclus acest risc, dar nu știm din care motive”, a spus procurorul de caz, Gheorghe Iapără.
Ultimelestiri.md amintește că Anatolie Blonschi, un om de încredere al lui Vladimir Andronachi, care a gestionat mai multe afaceri ale fostului deputat democrat, fiind și al doilea figurant în dosarul numit generic „frauda bancară”, s-a predat autorităților moldovenești și a fost plasat în arest preventiv în Penitenciarul nr. 13. Acesta era dat în căutare, urmărirea penală fiind finalizată și transmisă în judecată în lipsa lui.
Ulterior, trei persoane au ajuns la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, pentru a-l elibera pe Anatolie Blonschi, unul dintre garanții săi fiind un preot.
