Totodată, potrivit municipalității, consilierii au votat și un amendament în care se stipulează că, în continuare, Ion Ceban va desemna persoanele care se vor ocupa de actele de predare a memorialului în gestiunea primăriei, transmite Ultimelestiri.md.
Menționăm că ieri, 17 aprilie, edilul Ion Ceban a avut o discuție în acest sens cu ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi.
„Am acceptat ca acest parc simbolic pentru cetățeni să fie la balanța Primăriei Chișinău”, a menționat primarul, care, anterior, declara că trecerea Complexului Memorial „Eternitate” în gestiunea municipalității a fost solicitată de mai multe ori de Guvern.
Complexul Memorial „Eternitate” se extinde pe o suprafață de aproximativ cinci hectare și până acum era în gestiunea Ministerului Apărării.

Un comentariu
Pingback: Au început lucrările de îngrijire a Complexului Memorial Eternitate - Ultimele ştiri din Moldova