Astfel, tehnica militară urmează să se întoarcă în centrele de instruire, la locurile de dislocare permanentă, transmite Ultimelestiri.md.
Ministerul Apărării informase anterior că, exercițiul multinațional „JCET-2024” are loc în perioada 1-19 aprilie curent, cu participarea militarilor moldoveni, români și americani, având ca scop antrenarea în comun, precum și creșterea nivelului de interoperabilitate între contingentele participante.
„JCET-2024” se desfășoară în conformitate cu planul de instruire al Armatei Naționale pentru anul 2024. Militarii din Batalionul cu Destinație Specială „Fulger” participă la acest exercițiu începând cu anul 2009.
