Declarația aparține lui Alexandru Slusari, care a scris într-o postare pe pagina sa de Facebook că, Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare a gestionat mai mult decât prost situația pe piața oleaginoaselor și poartă responsabilitate directă pentru situația creată, transmite Ultimelestiri.md.
„Vă amintesc că în august-septembrie 2023 mulți fermieri autohtoni au fost impuși să-și comercializeze materia primă cu cinci lei și chiar mai puțin. Trans-Oil, care deține poziția dominantă pe piața uleiului vegetal, și alte companii mari își băteau joc de agricultori și le spuneau că dacă nu sunteți de acord cu preț, ei ar aduce floare-soarelui din Ucraina. Plus la asta și reieșind din poziția sa dominantă, holdingul nici nu să grăbea să se achite cu producătorii agricoli, acumulând datoriile pentru câteva luni. După calcule mele, doar în acea perioada de două luni, fermierii au pierdut aproximativ 500 de milioane de lei de la diferența de preț la răsărită, care a fost atunci nejustificat de mizer”, a scris Slusari.
El a menționat că refuzul autorităților de a introduce în primăvara anului 2023 restricții la importul floarei-soarelui, grâului și porumbului este principala cauză a dezastrului agricultorilor mici și mijlocii din R. Moldova.
„Toate țările din Europa de Est, cu excepția Moldovei, au aplicat din aprilie 2023 măsurile de limitare a importurilor cerealelor și oleaginoaselor, fie prin licențiere, fie prin interzicere directă. Țara noastră a recurs la limitări de import doar în octombrie, când foarte multă floare-soarelui deja era vândută pentru export, iar uzinele de producere a uleiului nu au avut grijă de stocuri, fiind siguri că oricum vor importa materia primă din Ucraina. Din păcate, ministrul Agriculturii, spre deosebire de domnul Talmazan, nu recunoaște noțiunea „demisia de onoare”. La el toți împrejur sunt de vină, numai nu el. Cel care a promis nu odată lupta cu holdinguri și susținerea agricultorilor mici și mijlocii, asigură companiilor transnaționale undă verde pentru ruinarea fermierilor și satelor. Nu mă miră că mulți fermieri îi numesc acest executiv Guvernul Trans-Oil. Doar pentru această criză cu floarea-soarelui ministru agriculturii ar trebui să fie demis. Ne-vorbind de alte gafe dânsului”, a subliniat acesta.
Ultimelestiri.md amintește că luni, 8 aprilie, Ministerul Agriculturii a desfășurat cea de-a doua rundă de discuții dintre producătorii de semințe de floarea-soarelui și compania procesatoare S. A. Floarea-Soarelui, care și-a suspendat activitatea din lipsa de materie primă, iar următoarea întrevedere de acest gen este programată pentru joi, 18 aprilie.
Reamintim că cel mai mare producător de ulei vegetal din Moldova şi-a sistat activitatea pentru că pe piața internă nu sunt suficiente rezerve de semințe de floarea-soarelui, iar Ministerul Agriculturii nu i-a acordat licență pentru a face importuri din Ucraina.
Potrivit ministrului Agriculturii și Industriei Alimentare, „astăzi, stocul de semințe de floarea-soarelui în R. Moldova constituie aproximativ 350.000 de tone, deci, oricare declarație care invocă lipsă de stocuri este una speculativă”.
