Potrivit lui Viorel Cernăuțeanu, atât timp cât legea reglementează expres că acestea cumva cad sub incidența însemnelor interzise, cu siguranță, oamenii legii documenta toate aceste acțiuni. De asemenea, acesta îndeamnă oamenii, indiferent de viziuni, să respecte legea, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la ziar.md.
„Cei care nu o vor respecta, vor fi documentați”, a precizat Viorel Cernăuțeanu.
Ultimelestiri.md amintește că la data de 20 aprilie 2022, pe teritoriul R. Moldova a fost interzisă purtarea panglicii negru-oranj și simbolurile „V” și „Z”, care reprezintă agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei.
Conform legii, pentru confecționarea, vânzarea și deținerea simbolurilor respective, persoanele fizice riscă o amendă de la 4.500 până la 9.000 de lei sau muncă neremunerată în folosul comunității de la 30 până la 60 de ore. Persoanele juridice și cu funcții publice, care vor încălca prevederile respective, riscă o amendă de la 9.000 până la 18.000 de lei.
