„Este o tragedie omorul Anei-Maria. Acest caz terifiant a furat liniștea multor femei și fete din țara noastră”, notează Doina Gherman pe pagina sa de Facebook, transmite Ultimelestiri.md.
Potrivit ei, justiția trebuie să facă dreptate, iar fiecare femeie trebuie să se simtă în siguranță acasă.
„Procuratura trebuie să trateze cazul cu maximă seriozitate și să urgenteze transmiterea dosarului în instanță, pentru a asigura o judecată corectă și rapidă. Justiția trebuie să fie implacabilă și să aplice cele mai severe pedepse pentru crime atât de odioase, pentru a trimite un mesaj clar că societatea noastră nu tolerează violența și nici pe cei care o perpetuează. Este esențial să lucrăm împreună pentru a asigura că nicio altă viață nu este pierdută în asemenea circumstanțe tragice. Trebuie să identificăm și să implementăm mijloace concrete pentru a preveni repetarea unor astfel de tragedii, inclusiv modificări de legi, unde este necesar”, mai scrie vicepreședinta Parlamentului.
Ultimelestiri.md amintește că Ana-Maria, tânăra care a dispărut câteva zile în urmă la Orhei, a fost găsită fără suflare pe data de 20 aprilie în raionul Telenești.
Oamenii legii îl bănuiesc de omor pe un bărbat de 45 de ani, care se afla la volanul automobilului de ocazie în care a urcat tânăra. Actualmente el este plasat în arest pentru 30 de zile. Dacă va fi găsit vinovat, el riscă până la 20 de ani de închisoare sau detenție pe viață.
Citește și:
Răpirea din Orhei. Ion Munteanu: Decesul, cauzat de loviturile la cap
Detalii noi și imagini de la locul în care a fost găsită fata din Orhei
Bărbatul suspect în cazul morții fetei din Orhei, adus de poliție acasă
Detalii despre viața bărbatului suspect în cazul morții fetei din Orhei
