Aceasta a declarat la emisiunea „Puterea a Patra” că, pe data de 18 aprilie, a fost informată că membrii Comisiei s-au greșit în calcularea notelor și a fost depășită de contracandidatul Octavian Savva, transmite Ultimelestiri.md cu referire la unimedia.info.
„Sunt persecutată la locul de muncă. Am un dosar cu toate dovezile în acest sens, dar vreau să mă opresc la cadrele didactice care au venit în susținerea mea și au fost lipsiți de sporul de performanță, evident că și eu. Toți au întrebat de ce a fost făcut acest lucru, la care am primit răspuns că așa au fost indicațiile de sus. Îmi pare foarte rău, că nu eu am tins spre această funcție, colectivul m-a înaintat.
Dacă să fie o persoană competentă, deschisă către cadrele didactice eu aș susține această persoană, dar când urmăresc lucruri foarte urâte ce ține de atitudinea față de angajații, acest lucru mă doare.
După ce am pus dosarul la concurs a fost o altă etapă de persecutare ce ține de delegarea unor sarcini, care nu țin de competența mea. Voiau să îmi deschidă o anchetă de serviciu precum că nu îmi exercit funcțiile. Timp de patru luni m-am ocupat doar de explicații. Am ajuns la momentul când eu plec la baie și sunt telefonată că nu sunt la locul de muncă. Am ieșit afară și a fost emis un act că nu sunt la serviciu, după aceste momente înțeleg că intențiile acestor acțiuni de intimidare la locul de muncă presupun că vor să mă concedieze prin articol doar prin faptul că am câștigat sincer concursul.
Pe data de 18 aprilie am primit informația că s-au greșit în calcularea notelor și contracandidatul m-a depășit, respectiv trebuia să se întrunească Comisia pentru a revedea rezultatele. Membrii Comisiei au fost întruniți pentru a modifica ultima fișă de totalizare, din câte cunoscut sunt membri care au refuzat acest lucru pentru că este ilegal. Eu pur și simplu am văzut pe site-ul Ministerului, că domnul Savva a fost desemnat câștigător”, a declarat Reaboi.
La data de 19 aprilie, Ministerul Educației și Cercetării, organizator al concursului pentru ocuparea funcției de director al Școlii Sportivă a Rezervelor Olimpice din Chișinău, a anunțat că câștigătorul este Savva Octavian.
Tot în aceeași zi, Ministerul Educației a anunțat despre încălcările depistate la Școala Sportivă a Rezervelor Olimpice.
„În perioada ianuarie-aprilie curent, Ministerul Educației și Cercetării a efectuat un audit la Școala Sportivă a Rezervelor Olimpice pentru perioada 2022-2023. Misiunea de audit a examinat asigurarea respectării controlului intern managerial în cadrul instituției. În rezultatul auditului, au fost depistate mai multe abateri și nerespectări ale cadrului legal, fiind relevat un management defectuos și o serie de deficiențe semnificative în cadrul proceselor și procedurilor școlii sportive.
Raportul de audit indică administrarea necorespunzătoare a bugetului instituției, cu evidențe de casare neîntemeiată a combustibilului, organizarea ineficientă a cantonamentelor, rambursarea neîntemeiată a mijloacelor bănești, cumularea funcțiilor contrar prevederilor legale. Mai mult, s-au constatat nereguli în procedurile de achiziții publice, acordarea sporurilor de performanță și cu caracter specific în lipsa actelor ce confirmă evaluarea performanțelor angajaților.
Auditul a subliniat, de asemenea, lipsa procedurilor formalizate în gestionarea resurselor umane și în activitățile de secretariat. Evaluările Sistemului de control intern managerial (SCIM) indică faptul că SCIM în cadrul instituției auditate este unul neconform.
Având în vedere neregulile admise la Școala Sportivă a Rezervelor Olimpice, Ministerul Educației și Cercetării va informa organele de control abilitate pentru a fi demarate investigații.
Totodată, informăm că MEC va continua să realizeze misiuni de audit și în alte școli sportive din subordinea ministerului pentru a verifica corectitudinea gestionării banilor publici și a bunurilor patrimoniale”, se arată în comunicatul Ministerul Educației.
