Plenul CSM a aprobat, rând pe rând, cererile de demisie, depuse de 20 de magistrați ai Curții de Aple Chișinău, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la unimedia.info.
De asemenea, Consiliul a acceptat și cererea de eliberare din funcție a judecătorului Ion Dănăilă de la Curtea de Apel Cahul.
Ultimelestiri.md amintește că Comisia Vetting a anunțat că din cei 40 de judecători de la Curtea de Apel Chișinău, notificați despre începerea evaluării lor externe, 20 au depus formularele completate de Declarația de avere și interese personale pentru ultimii cinci ani, Declarația privind lista persoanelor apropiate din sistemul judiciar, al Procuraturii și din serviciul public, dar și Chestionarul de etică.
Reamintim că 17 judecători de la Curtea de Apel Chișinău, aproape jumătate din componența instanței, au depus cererile pe masă. Acestea urmează a fi examinate marți, 7 mai, la Consiliul Superior al Magistraturii. Printre cei care au decis să plece din sistem sunt nume cunoscute – Liubovi Brânza, Sergiu Arnaut sau Viorica Mihăila. „Acest fenomen ar fi legat de procedura de Vetting”, a comentat președintele interimar al CSM, Sergiu Caraman.

4 comentarii
Pingback: Judecătoarea Nina Cernat pleacă din CSM și de la Curtea de Apel Chișinău - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Un judecător, respins anterior de Maia Sandu a fost numit în funcție - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Exodul judecătorilor: CA Chișinău are 15.000 dosare în examinare - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Cazul demisiei în masă a judecătorilor. Ce soluții a identificat CSM - Ultimele ştiri din Moldova